Czas spędzony sam na sam z dzieckiem jako fundament dobrej relacji.

Nic nie sprawia większej radości niż dobry i bliski kontakt z najważniejszymi dla nas osobami.

Pielęgnowanie rodzinnych więzi powinno być naszym priorytetem do osiągnięcia sukcesu, jakim jest zdrowa relacja. Jednak czasami sytuacje nie zawsze od nas zależne potrafią utrudnić, a wręcz zaszkodzić. Jak więc radzić sobie z "trudniejszym okresem” w komunikacji z dzieckiem? Zainspiruj się naszymi radami, które pomogą temu zapobiec oraz pozwolą zbliżyć do siebie i pogłębić więź z naszymi pociechami.

WZAJEMNE POSZANOWANIE SIEBIE I ZROZUMIENIE POTRZEB dziecka, które wciąż się rozwija, doświadcza nowych rzeczy, emocji czy zachowań.
Pokaż dziecku, że przy Tobie jest bezpieczne i nie musi udawać kogoś innego. W zdrowej relacji dziecko – rodzic, należy czytać nie tylko sygnały werbalne, ale również te niewerbalne, które w większości przypadków mówią więcej, niż zwykłe słowa. Spędzając czas sam na sam z naszym dzieckiem, powinniśmy słuchać, na co ma ochotę w danej chwili, spróbować za tym podążać oraz obserwować czy jest zadowolone. Gdy dziecko czuje się swobodnie przy rodzicu, ma ochotę spędzać z nim coraz częściej czas, a to, co wspólnie robicie, zapada mu głęboko w pamięci, ponieważ wiążą się z tym pozytywne emocje.

Czas, jaki poświęcimy na wspólną zabawę, nauczy je, jak ważna jest umiejętność wyrażania własnego zdania i swoich potrzeb. Będzie to świetna okazja, aby pociecha uczyła się współpracy, rozmowy czy samokontroli. Dziecko chłonie jak gąbka wszystko to, co widzi i czego doświadcza, dlatego to takie istotne, aby pozwolić mu przyswoić jak najwięcej dobrych aspektów życia.

POKAŻ DZIECKU, JAK WYGLĄDAJĄ POSZCZEGÓLNE EMOCJE.
Nauczcie się wspólnie jak je rozróżniać oraz porozmawiajcie o tym, jak sobie radzić ze złością czy strachem. Daj mu również pozwolenie i przestrzeń na przeżywanie wszystkich emocji.

Emocje

DAWAJ PRZYKŁAD!
Pokaż, jak należy traktować ludzi, niech wie, że jedną z ważniejszych wartości jest SZACUNEK do samego siebie oraz do drugiej osoby. Należy się on każdemu niezależnie od rasy, wyznania, orientacji czy wieku. To z pewnością wpłynie na waszą relację i obustronny szacunek do siebie. Takie wsparcie pomaga dziecku wzmocnić swoją pewność siebie oraz wyrabianie swojego światopoglądu. Rozmawiając z dzieckiem, nie pomijaj żadnych aspektów. Unikając zdań tj. "nie zrozumiesz, bo jesteś za mała/mały” lub "to nie jest temat dla dzieci" dasz mu poczucie ważności, równości i świadomości, że jego głos ma moc, że w tym kręgu jest równie wartościowy co inni.

UCZ SIĘ OD SWOJEGO DZIECKA!
Dzieci cieszą się z małych rzeczy, słońce za oknem, ulubione ciastko, przytulenie się do rodzica. Czy ty też dostrzegasz radość i szczęście, jakie płynie z takich małych rzeczy? Dzieci czerpią moc i zadowolenie z tego, co wpadnie im w ręce. Zainspiruj się tym, zatrzymaj się i doceń to, spróbuj za tym podążać, nie wyzywaj ich za to, nie narzucaj presji czy za wysokiej poprzeczki. Odkładając swoje oczekiwania względem dziecka na bok, sami możemy się wiele nauczyć.

WSPÓLNA AKTYWNOŚĆ NA ŚWIEŻYM POWIETRZU.
Oderwij się od problemów dnia codziennego, wyjdźcie razem na świeże powietrze i dobrze się bawcie, doceniając naturę czy biegając bez celu. Odłóż telefon i tablet, zatrzymajcie się razem i wspólnie pooddychajcie. Przypomnij sobie najlepsze zabawy ze swojego dzieciństwa i opowiedz o tym swojemu dziecku. Może będzie chciało spróbować tego, co zaproponujesz? Pamiętaj, że "w zdrowym ciele, zdrowy duch". Kształtując od małego nawyk wychodzenia na świeże powietrze i aktywnego spędzania czasu, oboje będziecie mogli cieszyć się lepszym samopoczucie oraz zdrowiem.

Mama z dzieckiem

Spędzaj z dzieckiem jak najwięcej czasu. Pamiętaj, że ono kocha Cię ponad wszystko i akceptuje w 100%. Stwórzcie dobrany duet i cudowne wspóln e wspomnienia.

Powodzenia!

Strona korzysta z ciasteczek. Przeglądając dalej witrynę zgadzasz się na ich przechowywanie na swoim urządzeniu.

Akceptuje